כסף בקפריסין

כסף בקפריסין

מתכננים להגיע לפאפוס בקרוב? רגע לפני שאתם אורזים מזוודות ויוצאים לחופשה המיוחלת, בואו נדבר על נושא חשוב – כסף בקפריסין.

המטבע בקפריסין

המטבע הרשמי בקפריסין הוא האירו (סמל: €) אשר החליף את הלירה הקפריסאית ב-2008 כשהמדינה הצטרפה לגוש האירו, כ-4 שנים לאחר כניסתה לאיחוד האירופי.

בעוד שהשטרות מגיעים בערכים של 5 אירו, 10 אירו, 20 אירו, 50 אירו, 100 אירו, 200 אירו ו-500 אירו, המטבעות מגיעים בערכים של 1 סנט, 2 סנט, 5 סנט, 10 סנט, 20 סנט, 50 סנט וכן 1 אירו ו-2 אירו.

עבור מבקרים ממדינות המשתמשות במטבעות שונים (ישראל למשל), המשמעות היא שיש צורך בהמרת מטבע.

עם זאת, יש לזכור שכמות האירו שתקבלו מושפעת משער החליפין, המשתנה מדי יום. זה אומר שכאשר האירו יתחזק מול השקל, כוח הקנייה שלכם למעשה ירד. מצד שני, כשהאירו יחלש, אתם תהנו ממחירים זולים יותר.

שער חליפין (או איפה להמיר שקלים לאירו)

המקום הכי טוב להמיר בו את הכסף שלכם משקלים לאירו הוא בארץ. ספציפית, אנחנו ממליצים על הכספומט של בנק לאומי המציע משיכה של מט"ח ללא עמלת חליפין ובשער מעולה ללקוחות כל הבנקים.

אם אתם נמצאים בבנק הפועלים, תוכלו להזמין אירו מראש דרך האתר ולאסוף את הכסף באחד מדלפקי הבנק באולמות הדיוטי פרי בטרמינל 1 או 3. החסרונות כאן הם שער מטבע גבוה יותר ועמלת חליפין של כמה עשרות שקלים.

אפשרות נוספת היא להזמין מט"ח דרך שירות כמו Fly Money. גם כאן, הכסף יחכה לכם בנתב"ג ועל אף ששער המטבע דומה למה שתקבלו בבנק הפועלים, לא תחוייבו בעמלות נוספות.

לחלופין, תוכלו למשוך אירו באחד מהכספומטים הממוקמים ברחבי פאפוס. אם כי ברוב המקרים העמלה על משיכת כסף בחו"ל תהיה יקרה ולא משתלמת ביחס לעסקת אשראי במט"ח.

במידה ואתם מחזיקים אירו בבנק, אתם יכולים לקשר את החשבון שלכם לכרטיס האשראי איתו תבצעו את הקניות בפאפוס ובכך לחסוך המרות מיותרות.

בכל אופן, יש לבדוק עם הבנק שלכם ספציפית לגבי עמלות בחו"ל כדי להימנע מהפתעות.

כמה כסף צריך בפאפוס?

למרות שכרטיסי אשראי מקובלים בקפריסין, כדאי לשאת מעט מזומן עבור רכישות קטנות, אוטובוסים, מוניות ומקרי חירום. בנוסף, יתכן ותתקלו בעסקים מסויימים (בעיקר בכפרים) שאינם מקבלים כרטיסים.

באופן כללי, מומלץ להביא איתכם לפאפוס בין 50-100 אירו ליום לאדם. אך זיכרו, כמות הכסף המדויקת שתזדקקו לה תלויה בהרגלי ההוצאות וההעדפות האישיות שלכם.

לדוגמא, אם אתם מתכננים לנסוע רק במוניות, תצטרכו להביא יותר. אם אתם מתארחים במלון הכל כלול והזמנתם מראש רכב, חבילת גלישה לטלפון וכרטיסים לפארק המים או הלגונה הכחולה, אז כנראה שתסתדרו עם פחות.

להלן מספר דוגמאות של הוצאות נפוצות:

  • ארוחה ממוצעת במסעדה או בית קפה – כ-15 אירו לאדם
  • מונית משדה התעופה בפאפוס – כ-30 אירו
  • כרטיס אוטובוס חופשי יומי – כ-6.5 אירו למבוגר (תקף לכל מחוז פאפוס)
  • נסיעה במונית – כ-12 אירו לכיוון (בתוך העיר)
  • חבילת גלישה לטלפון – כ-2 אירו לסים ו-5 אירו לחבילת גלישה ללא הגבלה (לשבוע)

מחשבון שימושי

הנה כלי פשוט שיעזור לכם להעריך את סכום הכסף שתצטרכו לטיול בפאפוס.

המחשבון נבנה על בסיס המחירים שהזכרנו קודם לכן. כמו כן, יצאנו מנקודת הנחה שאורחים השוהים במלונות על בסיס פנסיון מלא או הכל כלול אוכלים במלון בלבד ושאורחים ללא ארוחות במלון אוכלים בחוץ שלוש פעמים ביום.

עוד נדגיש כי מחירי האוטובוסים והמוניות עלולים להשתנות מעט בהתאם להרכב האנשים או במידה ואתם מתכוונים לצאת מהעיר.

כמובן, המחשבון לא כולל את מחירי המלון והטיסות או כל דבר אחר ששולם מראש כמו רכב מושכר וכרטיסים לאטרקציות שהזמנתם לפני הנסיעה.

מכיוון ואין דרך אמיתית לדעת כמה כסף תוציאו, המטרה היא לתת לכם הערכה גסה (מאד) ובכל מקרה אין להסתמך אך ורק על הסכום הזה על מנת לתכנן את תזרים המזומנים שלכם.

אם ניתן, נסו להביא איתכם גם כרטיס אשראי אחד לפחות. באופן אישי, אנחנו מעדיפים כרטיס נטען בינלאומי אותו אפשר להשיג דרך בנק הפועלים או בנק הדואר.

מחשבון תקציב חופשה

הסכומים במחשבון הם באירו ולא בשקלים. לחישוב מהיר של אירו לשקל, חפשו את 'מחשבון המרת מטבע' בעמוד זה.

שאלות נפוצות

האם נהוג להשאיר טיפ בקפריסין?

מניסיוננו, ברוב המקומות בקפריסין המלצרים לא יצפו לטיפ, אך הם תמיד יעריכו אותו. ככלל אצבע, ניתן להשאיר כ-10% טיפ או לעגל את המחיר מעט כלפי מעלה.

מהו המטבע בצפון קפריסין?

בניגוד לצד היווני של קפריסין, בצפון קפריסין משתמשים בלירה טורקית, אם כי במקומות מסויימים יקבלו גם מטבעות אחרים כמו דולר ואירו.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם אחרים!

כל הזכויות שמורות © פאפוס פורטל 2024