חברת התעופה ריינאייר

חברת התעופה ריינאייר

קצת על ריינאייר

לאחרונה, נדמה כי יותר ויותר מטיילים ישראלים מגלים את קפריסין מחדש וכיום היא בין היעדים הפופולריים ביותר בנתב"ג, לצד יוון וארה"ב.

ריינאייר (Ryanair) היא חברת לואו-קוסט בבעלות אירית ואחת מחברות התעופה הגדולות ביותר באירופה המפעילה מגוון יעדי טיסה מישראל.

נכון להיום, ריינאייר, הנמצאת בישראל משנת 2015, היא היחידה שמציעה טיסות ישירות לפאפוס וחזרה על בסיס יומי.

נמל הבית של החברה, הנמצא בשדה התעופה של פאפוס, כולל צי של ארבעה מטוסים ו-41 קווים ולאחרונה הושקעו בו יותר מ-400 מיליון דולר, דבר שעשוי להגדיל אפילו יותר את כמות הטיסות מתל אביב.

יתרונות וחסרונות

אחד היתרונות הבולטים בטיסה עם ריינאייר לפאפוס היא תדירות הטיסות. בכל יום, חברת התעופה מוציאה לבדה כשלוש טיסות היוצאות מנמל התעופה בן גוריון.

יתרון נוסף לטיסה עם חברת ריינאייר לפאפוס הוא המחיר. בחודשים מסויימים (בדרך כלל בין נובמבר למאי), כרטיס טיסה לאדם יכול לרדת עד למחיר של כ-20 אירו לכיוון.

החודשים שבהם תשלמו הכי הרבה על טיסה יהיו ככל הנראה יוני עד אוגוסט, אך גם אז תוכלו למצוא כרטיסים במחירים סבירים בשעות וימים פחות נוחים.

חיסרון משמעותי לטיסה עם חברת רינאייר, או עם כל חברת לואו-קוסט אחרת לצורך העניין, הוא שעל כל תוספת כמו מושב, טרולי או מזוודה, חריגה בגודל או במשקל ואיחור בצ'ק-אין תצטרכו לשלם.

כמו כן, צריך להבין שמדובר בחברת תעופה שכל מטרתה היא להביא אתכם מנקודה לנקודה, ללא חוויה מיוחדת, אפשרויות בידור או תפריט אוכל.

וכמובן, כמו בכל חברה, גם אצל ריינאייר מתעכבות ומתבטלות טיסות מדי פעם. זה לא דבר קבוע ורוב הטיסות יוצאות בזמן ובתאריך שנקבעו, אך זה משהו שיש לקחת בחשבון.

כרטיסים ומידע נוסף

כרטיס בסיסי

כרטיס הטיסה הזול ביותר הכולל תיק קטן בלבד. כל תוספת מעבר לכך (כמו טרולי, מזוודה ובחירת מושב ספציפי) הינה בתשלום.

כולל תיקכולל טרוליכולל מזוודהכולל מושב
כןלאלאלא

כרטיס רגיל

הכרטיס הרגיל (הנקרא גם פריוריטי) מאפשר לכם לעלות עם תיק וטרולי קטן. בנוסף לכך, תקבלו עדיפות בעליה למטוס ואפשרות לשריין מושב.

כולל תיקכולל טרוליכולל מזוודהכולל מושב
כןכןלאכן

כרטיס פלוס

כרטיס זה מתאים בעיקר למי שמעדיף להגיע עם מזוודה ותיק אך ללא טרולי. הכרטיס כולל גם שמירת מושב ואפשרות לצ'ק-אין חינם בשדה עד 40 דקות לפני הטיסה.

כולל תיקכולל טרוליכולל מזוודהכולל מושב
כןלאכןכן

כרטיס פלקסי פלוס

זהו למעשה כרטיס פריוריטי משודרג. מעבר לתיק, טרולי ועדיפות בעליה למטוס, תוכלו גם לבחור בכל מושב במטוס, לבצע צ'ק-אין חינם בשדה ואפילו לשנות את ההזמנה שלכם ברגע האחרון ללא קנס.

כולל תיקכולל טרוליכולל מזוודהכולל מושב
כןכןלאכן

כרטיס פלוס משפחתי

אם אתם נוסעים עם ילדים, תוכלו לבחור בכרטיס הסופר משתלם הזה הכולל הושבה, תיק וטרולי לכל נוסע ומזוודה אחת לכל המשפחה.

כולל תיקכולל טרוליכולל מזוודהכולל מושב
כןכןכןכן

מדיניות כבודה

בכרטיס הבסיסי כל נוסע מקבל אפשרות להעלות למטוס תיק גב אחד (או לחלופין תיק יד או תיק למחשב נייד), בתנאי שהוא לא גדול מ-40x20x25 ס"מ, שוקל עד 10 ק"ג ומתאים מתחת למושב.

בשאר הכרטיסים תוכלו לבחור בין טרולי קטן בגודל 55x40x20 ס"מ עד 10 ק"ג למזוודה עד 20 ק"ג, בנוסף לתיק האישי (למעט כרטיס פלוס משפחתי הכולל את שלושתם).

אם תרצו, תוכלו להוסיף גם טרולי או מזוודה לכרטיס הבסיסי שלכם.

כל נוסע רשאי להוסיף עד 3 מזוודות בגודל של ‎81x119x119 ס"מ ומשקל של 20 ק"ג (כל אחת) אשר ישלחו לבטן המטוס. על מנת לחסוך בעלויות, כדאי להוסיף אותם כבר בזמן ההזמנה ולא לאחר מכן.

במקרה של הכרטיס המשפחתי, גם הטרולים ישלחו לבטן המטוס ולא יעלו איתכם לתא הנוסעים.

שליחת כבודה לבטן המטוס

טרולי עד 10 ק"ג ניתן למסור בעמדת הצ'ק-אין, לפני המעבר למבדקי הביטחון.

מזוודה של עד 20 ק"ג תימסר בעמדת הצ'ק-אין מאחר ואין אפשרות להעלות אותה למטוס.

אם הזמנתם כרטיס הכולל טרולי ומסיבה כלשהי אינכם רוצים להעלות אותו איתכם למטוס, תצטרכו לבחור באפשרות זו בעת ההזמנה או הצ'ק-אין (בכפוף לתוספת תשלום).

בחירת מושב

במידה ורכשתם כרטיס בסיסי ותרצו לשריין מושב מראש, דעו כי הדבר כרוך בתשלום נוסף ושמחירי המושבים אינם אחידים. עם זאת, על כל שריון מושב למבוגר, תקבלו עד 4 מושבים לילדים בחינם.

חיובים נוספים

בנוסף, קחו בחשבון כי יתכנו עמלות נוספות על המרת מט"ח, תשלום בכרטיס אשראי, ביצוע צ'ק-אין מאוחר, חריגה בגודל או משקל הכבודה ועוד. הנה הרשימה המלאה, למי שמעוניין.

מטוסי ריינאייר בשדה התעופה בפאפוס
מטוסי ריינאייר בשדה התעופה בפאפוס

העלאת נוזלים למטוס

בכל הנוגע לנוזלים, ריינאייר מקפידה על התקנות שנקבעו על ידי הסוכנות לבטיחות תעופה של האיחוד האירופי (EASA) ואשר נועדו להבטיח את שלומם של הנוסעים.

ראשית, על פי מדיניות החברה לא ניתן להעלות מיכלים בנפח של מעל 100 מ"ל במטען היד (טרולי או תיק).

יש להכניס מיכלים מתחת ל-100 מ"ל לתיק איחסון או שקית שקופים, בתנאי שהם בגודל של כ-20×20 ס"מ וניתנים לסגירה חוזרת. הנפח המקסימלי המותר הוא 1 ליטר לכל נוסע.

או במילים אחרות, כל אחד יכול להביא איתו עד 10 בקבוקים של 100 מ"ל.

על אף שבנתב"ג פחות מקפידים על הנושא, בחזרה מפאפוס המצב שונה לחלוטין וקציני הביטחון עשויים לעכב אתכם ואף להחרים לכם מוצרים.

על מנת להימנע מכך, יש להעביר את הבושם, השמפו, המרכך, סבון הרחצה, קרם הפנים וכל נוזל אחר שאתם לוקחים איתכם לבקבוקונים קטנים המיועדים לנסיעות (כמו אלה).

אפשרות נוספת היא לארוז את הנוזלים שלכם במזוודה הנשלחת לבטן המטוס. אם אתם אוהבים את הבגדים שלכם, הקפידו להפריד אותם היטב או לעטוף את הבקבוקים בשקית עבה.

במידה ואתם טסים עם תינוק, תוכלו להעלות למטוס מים, חלב ומזון תינוקות ללא הגבלה בכפוף לבדיקה הביטחונית. בדומה לכך, ניתן להביא גם תרופות, אך מומלץ שיהיה לכם מרשם באנגלית.

טיסה עם תינוק

נתחיל מזה שהטיסה קצרה וזה כבר דבר טוב!

ריינאייר מאפשרת לכם להביא שני פריטי ציוד עבור תינוק (מתחת לגיל שנתיים) בחינם. הפריטים המותרים הם עגלת תינוק, כסא בטיחות לרכב, בוסטר וסלקל.

פריטים אלה יסומנו במדבקה בדלפק הצ'ק-אין או בשער העלייה למטוס.

כמו כן, תוכלו להביא איתכם תיק לתינוק במידות 45x35x20 ומשקל של עד 5 ק"ג, בנוסף לכבודה שלכם. הוספת פריטים אחרים עבור תינוק הינם בתוספת תשלום. הנה המחירון.

חשוב לומר כי העגלה נשארת אצלכם ממש עד להגעה למדרגות המטוס. לאחר העליה למטוס ולאורך כל הטיסה, התינוק חייב לשבת על אחד ההורים ולהיות קשור ברתמה מיוחדת.

אם אתם מעוניינים שהתינוק ישב על כסא הבטיחות שהבאתם, תצטרכו להזמין מושב נוסף. כסא הבטיחות חייב להיות מאושר לטיסה ובעל רתמה עם חמש נקודות עגינה.

בירידה מהמטוס, יש לאסוף את העגלה ולהמשיך איתה לתוך השדה.

טיפים לטיסות זולות

גמישות בזמנים

אל תתקבעו על תאריכים ושעות ספציפיים. לרוב, מחירי הטיסה באמצע השבוע נוטים להיות נמוכים משמעותית מסופי שבוע. באופן דומה, טיסות היוצאות מוקדם בבוקר או מאוחר בלילה נוטות להיות זולות יותר מאלו היוצאות בצהריים.

למרות שזה לא תמיד נוח במיוחד, זה כן יכול להוביל לחיסכון כספי יפה.

הזמנה מראש

אם אתם מתכננים לטוס בחודש או חג ספציפי, הזמנה מראש של הכרטיסים תוכל לחסוך לכם סכום כסף לא קטן שישאר לביזבוזים. כבונוס, תזכו לבחור את המושבים הכי טובים במטוס!

דילים מיוחדים

בידקו את עמוד הטיסות הזולות באתר של ריינאייר לפני ההזמנה, יתכן ותמצאו שם עסקה טובה. ניתן גם להירשם לניוזלטר של ריינאייר בעמוד הבית על מנת לקבל דילים למגוון יעדים ישירות לדוא"ל.

השוואת מחירים

אתרים כמו Skyscanner מאפשרים לכם להשוות בקלות בין מחירי טיסות.

לא רק שהם חוסכים הרבה זמן, אלא שלעיתים קרובות הם גם חושפים עמלות שאולי לא ידעתם שקיימות, לדוגמה, הוספת כבודה או בחירת מושבים.

התראות מחיר

ידעתם שאתם יכולים להשתמש ב-Skyscanner על מנת לקבל התראות עבור יעדים או תאריכים ספציפיים?

ברגע שמחיר הטיסה יורד או כאשר יש מבצעים מיוחדים, תקבלו התראה בדוא"ל! מכיוון שחברות כמו ריינאייר נוטות להציע תעריפים מוזלים לתקופות קצרות, קבלת התראות אלה עשויה לחסוך לכם כסף רב.

ביצוע צ'ק-אין לטיסה

בקצרה, צ'ק-אין הוא תהליך שעוברים לפני שעולים לטיסה.

תהליך זה מאשר את הגעתכם וכולל מילוי פרטים אישיים, הוספת כבודה (במידת הצורך), בחירת מושבים וקבלת כרטיס העליה למטוס.

ניתן לבצע צ'ק-אין באינטרנט או בשדה התעופה. אם אתם טסים עם ריינאייר, כנראה שתעדיפו לעשות זאת מראש כדי לא לשלם קנס מיותר.

נדגיש – יש להגיע לנתב"ג עם כרטיס טיסה (בורדינג) מודפס בלבד. הצגת כרטיסי הטיסה דרך האפליקציה של ריינאייר אינה מספיקה ותגרור תשלום נוסף.

מאחר ואין אפשרות להוריד או להדפיס את הכרטיסים דרך האפליקציה, נעשה את התהליך במחשב:

1. היכנסו לאתר של ריינאייר והתחברו עם המשתמש איתו ביצעתם את ההזמנה. לחצו על "My Bookings" הנמצא למעלה מצד ימין על יד שם המשתמש שלכם.

2. בעמוד הבא תמצאו את ההזמנה האחרונה שלכם. לחצו על "Manage this booking" ואז "Start check-in" בכדי להגיע לצ'ק-אין עצמו.

אם מופיע לכם כפתור "Find my booking", הקלידו את ה-Reservation number (הנמצא באישור ההזמנה) וכתובת האימייל שלכם על מנת למצוא את ההזמנה ורק אז לחצו על "Start check-in".

שלב 2 בצ'ק אין של ריינאייר

3. הגעתם למסך הראשון של הצ'ק-אין. כאן תצטרכו לסמן וי ליד כל נוסע שעבורו אתם עושים צ'ק-אין ולהזין את האזרחות, תאריך הלידה, מספר הדרכון, המדינה בה הונפק הדרכון, ותוקף הדרכון.

לטסים עם ילדים מתחת לגיל 16, יש לבחור קודם נוסע מבוגר אחד לפחות. אם לא רכשתם מושב נוסף עבור תינוק הטס איתכם, הצ'ק-אין יתבצע עבור התינוק וההורה ביחד.

שלב 3 בצ'ק אין של ריינאייר

4. לאחר שהזנתם את הפרטים האישיים של כל אחד מהנוסעים, המסך הבא יציג לכם את הטיסות והשעות שאליהן תרצו לבצע צ'ק-אין.

ישנה אפשרות לבצע צ'ק-אין לטיסה הלוך (למי שמתכנן להוסיף מזוודות בטיסה חזרה), או לשתי הטיסות (הלוך וחזור) בו זמנית. אם אינכם מתכוונים להביא כבודה נוספת, מומלץ לבצע את שניהם.

במידה ואתם עושים צ'ק-אין 24 שעות לפני הטיסה ולא סגרתם מושבים מראש, תעברו למסך נוסף בו תצטרכו לבחור מושב פנוי לכל אחד מהנוסעים.

שלב 4 בצ'ק אין של ריינאייר

5. בשלב הבא תוכלו לראות איזה תיקים כבר יש לכם ובמידת הצורך גם להוסיף כבודה לכל אדם ולכל טיסה בנפרד.

שימו לב כי יש לסמן את תיק הגב והטרולי שיעלו איתכם לתא הנוסעים. אם תחליטו להוסיף את הטרולי או המזוודה המוצעים בחלק התחתון של העמוד, תיקים אלו ישלחו לבטן המטוס.

שלב 5 בצ'ק אין של ריינאייר

6. לאחר שלב הוספת הכבודה, תעברו לשלב האקסטרות שיציע לכם שירותי VIP והסעות בתוספת תשלום. יש לדלג על שלב זה אם אינכם מעוניינים בתוספות.

7. זהו, סיימתם את הצ'ק-אין בהצלחה! כעת יוצג לכם חלון עם אפשרות להדפיס את הכרטיסים או להוריד אותם למחשב.

שלב 7 בצ'ק אין של ריינאייר

וכך נראה כרטיס עליה למטוס. אם רכשתם תוספות, הם יופיעו בחלקו התחתון.

כרטיס עליה למטוס ריינאייר

כמה הערות חשובות

  • אם חשוב לכם לשבת ביחד (ובמיוחד אם יש איתכם ילדים), כדאי לבחור מקומות ישיבה כבר בעת ההזמנה על מנת שלא יתפסו.
  • אם הזמנתם מושבים, ניתן לבצע צ'ק-אין לטיסה חודשיים לפני הטיסה עצמה, על אף שאולי שווה להמתין למקרה ותרצו להוסיף כבודה.
  • אם החלטתם לעשות צ'ק-אין רק לצד אחד, חשוב מאד לא לשכוח לבצע את הצ'ק-אין הנוסף בהמשך על מנת להימנע מקנס.

ביטול טיסה

באופן כללי, ריינאייר אינה מבטלת או מחזירה כסף על ביטולי טיסה, חוץ מבמקרים הבאים.

ההמלצה שלנו במקרה הזה היא לרכוש ביטוח ביטול טיסה מראש. לחלופין, ניתן לשנות את שם הנוסע על הכרטיס על מנת להעבירו לאדם אחר, אך העמלה על שינוי זה לרוב גבוהה יותר ממחיר הטיסה עצמה.

ניתן גם ליצור קשר עם אחד הנציגים ולנסות את מזלכם, אך האמת היא שהסיכוי לכך נמוך.

מצד שני, אם הטיסה בוטלה על ידי ריינאייר, תקבלו על כך הודעה מסודרת למייל עם אפשרות לקבלת החזר כספי.

שירות לקוחות

צ'אט באתר

אחת הדרכים ליצור קשר עם שירות הלקוחות של ריינאייר היא דרך האתר שלהם. פשוט גללו עד לתחתית העמוד ולחצו על Contact us.

בעמוד הבא יופיע כפתור צ'אט – לחצו עליו כדי להתחיל שיחה עם הצ'אטבוט.

הצ'אטבוט הוא מענה אוטומטי הזמין 24/7 ונועד לסייע בכל שאלה או בעיה לגבי ההזמנה שלכם כמו פרטי הטיסות, מחירי הכבודה או כל מידע כללי אחר.

אם תהיו זקוקים לסיוע נוסף, הצ'אטבוט יוכל לחבר אתכם לנציג שירות לקוחות אמיתי.

שעות הפעילות בצ'אט החי באתר
שני עד שישי: 10:00-23:00
שבת: 10:00-20:00
יום ראשון: 11:00-20:00

היכנסו לצ'אט באתר

ניתן להתחיל צ'אט עם ריינאייר גם דרך עמוד הפייסבוק שלהם. כדי להתחיל שיחה, היכנסו לדף ולחצו על Message.

שעות הפעילות במסנג'ר של פייסבוק
שני עד שישי: 9:00-21:00
שבת וראשון: 11:00-20:00

היכנסו לצ'אט בפייסבוק

טופס יצירת קשר

אם יש לכם תלונה או משוב שאתם מעדיפים לשלוח באמצעות טופס, ריינאייר מספקת גם את האפשרות הזו.

כל מה שאתם צריכים לעשות זה לבחור את הסיבה (שירות, החזר כספי או משהו אחר), כשלאחר מכן תתבקשו למלא את פרטי הקשר שלכם ותיאור מפורט של הפניה שלכם.

לטופס >>

שירות טלפוני

למי שמעוניין, ריינאייר אף מציעה שירות טלפוני. למרות שזה עשוי להישמע נוח יותר, זכרו כי מדובר בשיחת חוץ ועשויים לחול עבורה חיובים גבוהים.

התמיכה זמינה בשפות הבאות: אנגלית, איטלקית, גרמנית, ספרדית, צרפתית, פולנית ופורטוגזית.

מספר טלפון
35312555212+

שעות הפעילות בקווי הטלפון
שני עד שישי: 19:00-23:00
שבת: 10:00-20:00
יום ראשון: 11:00-20:00

שאלות ותשובות

מהו זמן הטיסה מישראל לפאפוס?

טיסה ממוצעת מנתב"ג לפאפוס עורכת בין 40-60 דקות, כאשר חלק גדול מהטיסות של ריינאייר יוצאות בשעה 22:00 ומגיעות לשדה התעופה בפאפוס קצת אחרי 23:00.

מהו זמן הנסיעה משדה התעופה לעיר פאפוס?

משך זמן הנסיעה משדה התעופה של פאפוס לעיר עצמה הוא כ-15-20 דקות. נסיעה משדה התעופה בלרנקה לפאפוס תארוך כשעה ועשרים דקות.

מאיזה נמל תעופה וטרמינל ריינאייר טסה לפאפוס?

ריינאיייר מוציאה טיסות ישירות לפאפוס מנמל התעופה בן גוריון. ברוב הימים (ראשון עד שישי) הטיסה יוצאת מטרמינל 1, כשבשישי אחר הצהריים ועד יום שבת הטיסה יוצאת מטרמינל 3.

מתי מומלץ לעשות צ'ק-אין לטיסה?

זה תלוי. במידה ושריינתם מקום ישיבה במטוס מראש, ניתן לבצע צ'ק-אין באינטרנט החל מ-60 יום לפני הטיסה. במידה ולא, יוקצה לכם מושב באופן אקראי והצ'ק-אין יפתח 24 שעות לפני הטיסה ויסגר שעתיים לפני ההמראה.

כמה מוקדם עליי להגיע לשדה התעופה?

לנמל התעופה בן גוריון רצוי להגיע לפחות 3 שעות מראש. לנמל התעופה בפאפוס מספיק שעתיים מראש.

האם יש אפשרות לארוחות בטיסה?

מאחר והטיסה לפאפוס מאוד קצרה, לא מוגש בה אוכל. עם זאת, תמיד תוכלו לרכוש סנדוויצ'ים, נשנושים ושתיה מהדיילות.

האם אפשר להעלות אוכל לטיסה?

כן, ניתן להעלות אוכל וחטיפים מוצקים לטיסה.

האם ריינאייר מקפידים על המידות והמשקל של התיקים והמזוודות?

על אף שלא תמיד בודקים זאת, רצוי שלא לקחת סיכון. כבר קרו מקרים בהם אנשים שחרגו מהמידות או מהמשקל באופן משמעותי התבקשו לשלם ולשלוח את התיקים והמזוודות שלהם לבטן המטוס.

האם יש אינטרנט אלחוטי בטיסה?

לא, במטוסי ריינאייר לא קיים אינטרנט אלחוטי (נכון להיום).

האם ריינאייר מציעה ביטוח נסיעות?

כן, תוכלו להוסיף ביטוח נסיעות לחו"ל הכולל גם ביטול טיסה במהלך ההזמנה או בזמן ביצוע הצ'ק-אין.

עם זאת, מאחר ולריינאייר אין נציגות בארץ וההתנהלות מולה בנושא עלולה להיות מורכבת, ההמלצה שלנו היא לעשות ביטוח בחברה ישראלית.

האם ריינאייר מאפשרת לטוס עם חיות מחמד?

לא, ריינאייר אינה מתירה הטסת בעלי חיים ממדינת ישראל ואליה.

האם לריינאייר יש תוכנית תמריצים (כמו הנוסע המתמיד)?

בשנת 2019 השיקה ריינאייר תוכנית המציעה לחברים בה מושבים חינם, מסלול מהיר ועדיפות בעליה למטוס, אך עם דמי חבר שנתיים של 199 אירו, זה פשוט לא משתלם.

האם ריינאייר מתאימה לנוסעים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים?

בהחלט! ואפילו ניתן לציין זאת כבר בשלב ההזמנה. לפרטים נוספים אודות הסיוע המוצע בטיסות ריינאייר, יש לבקר בעמוד הבא.

האם ניתן לבצע שינויים בהזמנה שלי?

אם נפלה טעות הקלדה באחד מהשמות, ריינאייר תאפשר לכם לתקן זאת בחינם ב-48 שעות הראשונות לאחר ההזמנה או לאחר מכן אם השינוי לא כולל יותר משלושה תווים.

ניתן לבצע גם שינוי בתאריך, בשעה ואפילו במסלול של הטיסה שלכם תוך 24 שעות ממועד ההזמנה ללא עלות נוספת (מלבד הפרשי המחיר בין ההזמנות).

ביצוע שינויים אחרים, כמו למשל שינוי השם המלא על הכרטיס או כל שינוי אחר אחרי 24 השעות הראשונות, יגררו עמלה יקרה ולא משתלמת.

אם תחליטו להוסיף עוד מזוודות, תוכלו לעשות זאת בשלב הצ'ק-אין.

האם יש טיסות מחיפה לפאפוס?

ביוני 2023 איסתא וישראייר השיקו קו חדש המקשר בין נמל חיפה לפאפוס. וכן, מדובר במטוס סילון קטן בעל 34 מקומות. הכי קרוב שתמצאו למטוס פרטי.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם אחרים!

כל הזכויות שמורות © פאפוס פורטל 2024